"Hlavně žádný pastelový barvy ..."
Zadáním bylo navrhnout bytovou jednotku dle potřeb nových obyvatel a reflektovat v něm jejich potřeby, přání a zvyky. Bytová jednotka se nachází v Praze v ulici Na Vrstvách. Je ve třetím patře jednoho bytového domu ze 60-tých let.
Po prvotním seznámení s klienty, provedení předběžné analýzy, byly realizovány výstupy ze strany klienta - pocitová mind-mapa s prvky stavebního programu, scénář typického dne a zkreslené byty s komentáři, ve kterých klienti trávili svá léta v minulosti. Dále bylo provedeno základní ověření půdorysu a zpracování digitálního výstupu stávajícího stavu bytové jednotky.
Výsledkem těchto vstupních analýz bylo vytvoření konceptu bytu "s nikami". Byt s nikami, reflektuje potřeby mít vždy své místo v prostoru ... niku, která se objevuje na několika místech v bytě a vyjadřuje jakýsi akcent a to i kontrastní materiálový - zde se něco děje, zde dělám to a to. V návrhu jsme k bytové jednotce přistupovali neinvazivně a respektovali jsme všechny nosné stěny v jednotce. Úprava se týkala jen nenosných příček.
Jak udělat vzdušnou světlou parádu v trochu potemnělém suterénu jednoho činžovního domu na Palmovce ...
"Nejlepší mi přišel moment, kdy uprostřed hotového bytu stál stavbyvedoucí, zasněně se rozhlížel a řekl: „Já se vám přiznám, že jsem si na začátku fakt nedokázal představit, že by to tu mohlo vypadat takhle.“
Michal a jeho tým dokázali skvěle navnímat prostor – původně vybydlenou ztísněnou ruinu, jejíž nákup se mi moje okolí snažilo rozmluvit. Teď je z ní světlý, vzdušný, vtipný a praktický byt, domyšlený do nejmenšího detailu."
komentář klienta
Hlavní inspirace je vázána na fakt umístění bytu, v suterénu … je to taková "ponorka" - do této formy se pak ladil i celkový design/vzhled podlahy (zelenomodrá barva), základních surových materiálů - pozinkovaného plechu, černé barvy v rámci kuchyně a sanitárních prvků, doplněné o textury dřeva a bílé barvy, která umocňuje charakter surových materiálů - hrubého betonového povrchu a přiznaných cihel.
Netradiční moderní objekt v Krušných horách
Obec Abertamy jsou město v okrese Karlovy Vary, které má 975 obyvatel. Patří k němu i místní část Hřebečná. Jsou vysoko položeným sídlem a rekreačním střediskem na hřebenu Krušných hor, 8 km severovýchodně od Nejdku. Řešená parcela 765/89 leží v části nové rozvojové lokality Plešivec, u navštěvovaného lyžařského střediska. Pozemek je zasíťován a připraven pro výstavbu.
Dle územního plánu je lokalita zařazena do Smíšeně-obytné lokality vesnického typu. Jsou zde definovány prostorové regulativy: koeficient zastavěné plochy 0,7, výška stavby je omezena na 2NP + podkroví, minimální plocha zeleně je 15% z celkové plochy pozemku.
Koncept Popcorn alias “Modulový rostoucí dům” je založen na principu možné přeměny domu s ohledem na potřeby obyvatelů v různých časových horizontech, na prostorovou udržitelnost a recyklaci ve výstavbě.
Modulový dům je sestaven/poskládán z jednotlivých dílčích elementů/prostorů/místností, které následným různým skládáním k sobě tvoří prostorovou strukturu stavebního objektu - rostoucí vzor.
Modifikace stavebního objektu v čase dává uživatelům možnosti rychlého přizpůsobení s ohledem na jejich potřeby. A to ve variantě možné úpravy, za účelem zvětšení domu (např.: potřeba dalšího pokoje, ložnice, pracovny,...), možné úpravy již stávajícího domu (např.: recyklace jednoho modulu nevyužívaného pokoje na zahradní domek pro hosty, který bude umístěn na jiném místě pozemku) či i prodání jednoho či více nevyužívaných modulů pro další následné využití jiné osobě.
U jezera s výhledem na vodní hladinu a s opálenou fasádou
Základními aspekty ovlivňující samotný návrh byla maximální možná zastavitelnost parcely - 50m2, poměrně obsáhlý stavební program obsahující 4kk-5kk včetně hygienického zázemí zázemí, skladu a svažitý pozemek s výhledem na rybník. Ve stávajícím stavu je na pomyslné hraně horní plochy umístěn objekt chatky.
Rekonstrukce nájemního domu na náměstí ve Rtyni v Podkrkonoší ... s respektem k původní architektuře
Jedná se o klasický městský dům s parterem, obytnými patry a podkrovím. Nachází se v malém městě v Podkrkonoší, avšak v centrální části na hlavním náměstí.
Původním architektem byl nemálo známý Josef Záruba-Pfeffermann. Celkový konstrukční stav objektu je v dobrém stavu. Nejsou třeba velké zásahy, avšak kvůli lepšímu využití podkroví lze uvažovat o nahrazení původních dřevěných prvků ocelovou konstrukcí. Byty v druhém a třetím podlaží jsou momentálně nevyhovující dnešním požadavkům. V podkroví se nacházejí dva velké prostory, které nejsou dosud využívané. Prostor přilehlé zahrady je zanedbaný.
V návrhu bylo pro nás nejdůležitějším faktorem respektování pozice domu vůči městu a zachování důstojnosti původního architektonického návrhu. Což se projevuje minimálními zásahy do vnější obálky, ty probíhají pouze na vedlejších fasádách, které nelícují s náměstím. Na omítce dojde k lokálním opravám a celkovému sladění barevnosti. Požadavkem klienta bylo i přidání vnějšího stínícího systému. Charakteristické pro dům je dále plasticita a drobné reliéfní detaily v omítce, které zanecháváme a doplňujeme je o další moderní kovové prvky. Dispozice bytů přizpůsobujeme požadavkům pro bydlení v dnešní době. Byty jsou vzhledem k podlažní ploše převážně 2+1 nebo 2kk. V severně orientované zahradě je vizuálně nejvýraznějším prvkem přístřešek, který v sobě spojuje místa pro parkování a sklady. Vjezd do zahrady je nově předlážděn a zbytek plochy je ponechán obyvatelům domu pro volnočasové aktivity jako soukromá společná zahrada.
Pasivní dřevostavba z lepených vazníků v Trutnově na Červeném kopci
Červený kopec je ohniskem rodinné výstavby v Trutnově v posledních dvou dekádách. Pozemek se nachází na samém hřebeni kopce, v návaznosti na starší výstavbu z předešlých let. Ze severu je vymezen místní komunikací, z východu a jihu chodníkem pro pěší. Svým charakterem je tedy nárožní. Výhledy na město a okolní krajinu budou pravděpodobně cloněny okolní zástavbou. Orientace ke světovým stranám je vhodná pro požadovaný nízkoenergetický/ pasivní standard a prospívá i umístění zahrady.
Pozemek lichoběžníkového tvaru má jižní orientaci a je mírně svažitý k východu. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižší bodem je 1,3 m. Jedná se o koncový pozemek v řadě, který je ze tří stran obklopen veřejným prostorem – příjezdovou komunikací ze severu, z východu a jihu potom chodníky pro pěší. Stavbu obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou jsme umístili podél východní strany pozemku na hranici stavebních čar daných regulačním plánem. Tím jsme jednak podpořili uliční čáru a urbanisticky exponované nároží, zároveň jsme uvolnili pobytově nejpříjemnější – jihozápadní – část pozemku pro zahradu. Zahrada je tak odcloněna hmotou domu od průchozí komunikace z východu a ze severu zahradním domkem s přístřeškem pro parkování.
Úkolem bylo na zadaný pozemek navrhnout dvoupodlažní rodinný dům pro dva stálé obyvatele s nízkými nároky na údržbu a provoz. Požadavkem byla i rezervní kapacita pro bezbariérovou ložnici v přízemí, využívaná za normálních podmínek dle potřeby (například jako hostinský pokoj), aby dům mohl odpovídat různým životním situacím a potřebám. Dále dostatečné úložné prostory pro aktivní sportovní život a kryté parkovací stání spojené se zahradním skladem umístěné mimo hmotu domu. Součástí zadání byl i materiál nosné konstrukce – lepené dřevěné vazníky s potenciálem lokální výroby.