Family house on the edge of the city
komentář klienta:
Spolupráce s Michalem byla od začátku pohodová a příjemná. Zejména oceňujeme jeho profesionální a empatický přístup - vždy si vyslechl všechny naše nápady a požadavky, na základě kterých nám poté představil překvapivý, elegantní a smysluplný návrh řešení. A takový je přesně náš dům - překvapivý, elegantní a smysluplný - o takovém se nám ani nesnilo! Děkujeme!
Poříčany se nachází v okrese Kolín severovýchodně od města Český Brod. Řešený pozemek, na kterém má vyrůst rodinný dům, je v severozápadní části obce a má rozlohu 1009 m2. Je situován v hraniční rozvojové lokalitě obce. Pozemek vzniknul rozdělením jednoho podlouhlého pozemku na malé. Tím vzniklo řadové uspořádání solitérních domů kolem jedné přístupové komunikace. Výhodou stávající situace je celková oddělenost této lokality od obce, což vytváří relativní soukromí.
Stavební pozemek se skládá ze dvou parcel, je situován v jižní části této lokality, ze severní strany je přístupný ze štěrkové komunikace a má jižní svažitý charakter s výhledem do blízkého pole. Panorama výhledu z pozemku směrem na jihovýchod je v dálce doplněno přirozenou vzrostlou zelení, která tvoří přirozenou clonu od centra obce. Na východní straně sousedí s již zastavěným pozemkem, kde jsou v těsné blízkosti hranice v současné době jehličnaté stromy. Na západní straně je v blízkém kontaktu s již postaveným rodinným domem. Převýšení na pozemku je cca 5,5m.
Na pozemek se dále vztahují prostorové regulativy dané územním plánem. Týkají se hlavně počtu podlaží (2+podkroví), poměru zastavěné plochy pozemku vůči zeleni (max.1:3) a charakteru střechy (skládaná krytina bez reflexního charakteru).
Základními odrazovými prvky návrhu v kontextu místa pozemku je hlavní jižní orientace/svažitost pozemku, přístup na pozemek z horní severní strany, upřednostňované výhledy a pohledy od jihovýchodu až po jihozápad, kvalitativně různorodé okolí směrem na západ a sever. Z východní strany je pozemek obklopen středně vysokou zelení.
Přirozené situování domu do severní části pozemku, lepší využití tak jižní pobytové zahrady, vše ve vztahu k poměrně velkému svahu, vyústil návrh v zapuštění domu do svahu a rozdělení vnitřních prostor do dvou výškových úrovní. Vstupní podlaží je ve stejné úrovni jako je samotný vstup do objektu a dolní terénní podlaží, které je do terénu zapuštěné, je naopak v přímém kontaktu se zahradou. Objekt je dále z praktických a tepelně technických důvodů rozčleněn na 2 části - rodinný dům a garáž s dílnou. Objekty jsou vůči sobě v jemném kontaktu a svým usazením na pozemku vytvářejí viditelné ohraničení reprezentativního otevřeného vstupního před-prostoru. Dům i garáž spolu se střechami, které jsou vůči sobě inverzně obráceny, vytváří z exteriérových pohledech kompozici “trumpety”, “trubky” či “megafonu”. Tento princip je využíván i z hlediska fungování celého objektu, soustředění, otevírání a uzavírání domu vůči okolí. Projevuje se to hlavně na perforaci domu okenními otvory, která jsou více koncentrovány na severní a jižní stranu a dále na pohybu lidí - od vstupního před-prostoru (dovnitř), přes vnitřní prostory rodinného domu (uvnitř) až na venkovní terasu a jižní zahradu (ven).
Pro lepší orientaci ke světovým stranám a lepších světelných podmínek uvnitř objektu je jižní fasáda rodinného domu v jednotlivých podlaží, z hlediska jiného funkčního využití pater, různě natáčena. Jižní fasáda horního vstupního podlaží s pokoji a pracovnou je natočena více na východ. Sluneční paprsky se tak do těchto místností dostanou v brzkých ranních hodinách, což přirozeně a pozitivně ovlivňuje pobyt v místnosti. Naopak fasáda dolního terénního podlaží s obytným prostorem s kuchyní a jídelnou je orientována více na západ, tak aby slunce v těchto prostorách zůstalo až do pozdních večerních hodin. Natáčení jednotlivých podlaží je realizováno ustoupením fasády do hmoty objektu. Přesahem konstrukce je pak vytvořeno přirozené stínění jižních oken, balkonu a jižní terasy.
Rodinný dům jako celek je členěn na dva objekty. První menší objekt blíže k silnici je garáž s dílnou, která je přístupná z prostoru blízké komunikace či z velkorysého poloveřejného/polosoukromého prostoru před domem v místě krycí markýzy. Vstupní před-prostor je navržen jako hlavní reprezentativní vstup do objektu s možností parkování dvou automobilů pro potřeby klientů a častých rodinných návštěv. Markýza, která je v místě dotyku těchto dvou objektů, kryje hlavní vstup do rodinného domu a garáže. Díky tomu se člověk dostane suchou nohou z rodinného domu do garáže a nazpět. Hlavní vstup je do nadzemního podlaží do zádveří s úložnými prostory. Na zádveří navazuje komunikační prostor se schodištěm. Z tohoto prostoru jsou přístupné dva dětské pokoje, pracovna s možností příležitostného přespání návštěvy, koupelna s vanou a oddělená samostatná toaleta. Komunikační prostor spolu s hygienickým zázemím nadzemního patra je přirozeně osvětlován pásovým oknem. Pro bezprostřední kontakt s venkovním prostorem mají dětské pokoje a pracovna přímý vstup na venkovní krytý balkon.
Po schodišti dolu se dostaneme do suterénního podlaží (z půlky zakopaného). Když vystoupíme z schodišťového prostoru ocitáme se přímo v hlavním obytném prostoru, kde se nachází kuchyňská linka s jídelním stolem, pohovka, prostor s krbovými kamny a televizní koutek. Pohovka i jídelní stůl jsou v prostoru jako dominantní solitéry, za to kuchyňská linka má zapuštěný charakter tvořící spíše stěnu. Pro bezbariérový pohyb je obývací prostor i ložnice v přímém kontaktu s venkovní terasou a jižní zahradou. Severní trakt a prostor pod schodištěm je navržen jako technické srdce objektu s dalšími úložnými prostory, kde je umístěna spíž pro kuchyň a technická místnost s kotlem, pračkou a akumulační nádrží. Z obytného prostoru se přes místnost šatny dostaneme oddělené soukromější části tohoto podlaží. Do ložnice rodičů, koupelny se sprchou a samostatné toalety. Koupelna a prostor šatny jsou přirozeně osvětlovány přes anglický dvorek, ložnice pak přes velké prosklení na jižní straně místnosti.
Objekt rodinného domu s garáží je navržen jako zděný z tepelně-izolačních cihel, na betonových základových pasech, s jednoduchými dřevěnými krovy. Střechy jsou pultové k sobě obrácené se střešní krytinu z matných tmavě šedivých vlnitých vláknocementových šablon. Materiál na fasádu obou objektů je navržen jako výrazná rýhovaná omítka se perleťovým nádechem. Fasáda tak dostává za každého počasí jiný nádech a jiný vizuál, mění se. Okna i dveře jsou navržena jako tepelněizolační v dřevohliníkovém provedení. Oplechování konstrukcí je navrženo jako pozinkované. Povrchy zpevněných ploch kolem rodinného domu jsou navrženy ve třech základních podobách. Betonová podlouhlá obdélníková dlažba reprezentuje vstupní chodník v předprostoru domu. Jemný pojezdový štěrk je v místech vjezdu do garáže a před domem, kde parkují automobily. I z hlediska současného stavu blízké štěrkové nezpevněné komunikace je to jednoduché a praktické řešení. A nakonec povrch teras, které jsou provedeny jako modřínové z hladkých prken.
Authors: Michal Rouha, Martin Chlanda, Jana Fischerova
Cooperation: Lucie Rachel Drevikovska
Project: Motion construction s.r.o.
Location: Poricany (CZ)
Realization: Monolit Praha, spol. s r.o.